Boccia og Teppecurling / Nyheter / 2024 / Info om Nordisk 2025
Nordisktropp.jpg

Info om Nordisk 2025

Det nordiske mesterskapet i boccia arrangeres på Island, mai 2025. Seksjonsstyret har hatt møte og avklart hvilke klasser Norge skal stille med og hvordan man har mulighet til å kvalifisere seg. Under kan du lese all infoen vi har på nåværende tidspunkt.

Kvalifisering

I januar 2025 vil det avholdes Amerikansk uttak for de som har oppfylt kriteriene for kvalifisering. For å ha mulighet til å kjempe om en plass i den norske troppen på amerikansk uttak, gjelder følgende;

  • Topp 4 i Norgesserien i din klasse(sesongen 2024)
  • Vinner av Norgesmesterskapet boccia individuelt 2024
  • Skulle en Norgesmester allerede ha kvalifisert seg via Norgesserien, går plassen til 5.plassen i Norgesserien

Datoen for det amerikanske uttaket er ikke spikret, men det vil bli sendt ut informasjon til de som er kvalifisert, når det er klart. 

Hvordan spilles amerikansk uttak?

Det spilles enkel serie i alle klasser, der de tre øverste i hver klasse, får plass i den norske troppen. Unntaket er i klasse 4. I klasse 4 vil vi dele damer og herrer, slik vi har gjort hele sesongen. Dvs at det blir egen serie for klasse 4 damer og egen for klasse 4 herrer. Vinneren av serien i klasse 4 damer vil få en plass i den norske troppen, og det samme vil vinneren av klasse 4 herrer. 2.plassen i de to seriene vil deretter spille en kamp, for å finne den tredje utøveren i troppen. 

Klasser i Nordisk

Seksjonsstyret har vedtatt at Norge stiller i følgende klasser på nordisk;

Klasse 2: 3 stykker

Klasse 3: 3 stykker

Klasse 3s: 3 stykker

Klasse 4: 3 stykker 

 

Det vil si at klasse 1, klasse 1renne og klasse 5 ikke blir en del av den norske troppen i 2025. 

 

For spørsmål, ta kontakt med Karsten Ølstad

karsten.olstad@nif.idrett.no

Prima Assistanse